Kontakt
Základní organizace ČSV Nechanice
  Raabova 110
  50315   Nechanice
  tel.: +420 605 222 286
 
 Události
  • Podělte se o pozitivní zkušenost z naší spolupráce a doporučte nás Vašim známým a přátelům:
QR code

Vyhodnocení akce Medové slavnosti 3. ročník 2019

  • Přidáno: 08.07.2019   |   48 čtení / zobrazení

Dne 29.6.2019 proběhl na zámku Hrádku u Nechanic třetí ročník Medových slavností.Krásní prostředí zámku, slunečné počasí a bohatý program přilákaly i letos více než 2 600 návštěvníků. Když se řekne Medová slavnost napadne asi každého spojení něčeho hezkého . Právě to bylo cílem této akce. Hravou a zábavnou formou zlepšit povědomí veřejnosti o Českém medu a včelích produktech a zvýšit tak spotřebu zdravých a kvalitních potravin. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu je průměrná roční spotřeba medu v České republice na obyvatele přibližně 1 kilogram. Bohužel, u cukru činí přibližně 34 kilogramů.
 

O medu a jeho významu jako super potraviny obsahujícím jednoduché a rychle stravitelné cukry, stejně jako vitamíny, ví dobře asi každý včelař. Ví to ale konzument? Proto jsme letos všechny návštěvníky přivítali zdarma medovou snídaní – chlebem s máslem a medem. Také medové speciality jako například medová zmrzlina a medové pivo byly k ochutnání. Oslava medu, medoviny a medových výrobků byla prezentována účastí 15 včelařů s jejich výrovky. Ti se také zúčastnili soutěže o nejlepší med a medovinu. Také děti, pilně jako včelky vystupovaly na pódiu. Pro ně byly také připraveny včelařské dílničky. Po jejich absolvování každé dítě dostalo zdarma medový perníček. Během dne probíhaly na pódiu přednášky zaměřené na zvýšení povědomí veřejnosti o medu a včelích produktech. Jak vzniká med, jaké jsou včelařské pomůcky, co je apiterapie, to jsou některá z témat přednesených včelaři – odborníky. Kromě toho byla zodpovězena řada otázek od návštěvníků. Celá akce byla doplněna hudebním programem, ukázkami domácího zvířectva, vystoupeními cvičených králíků, psů a vypouštěním poštovních holubů. Zaujala i prezentace společnosti PEFC o ochraně přírody a lesů. Řada návštěvníků využila příležitosti podívat se na práci včelaře během medobraní v ukázce realizované v zámecké medárně. Zkušený včelař zde předváděl vytáčení medu. Současně seznámil návštěvníky ukázky s druhy medu a příčinami jejich krystalizace.
 

Byla to opravdu zdařila Medová slavnost, prožitá v historických kulisách zámku za účasti zámecké družiny hraběte Jana Harracha. Ja jistě víte, v jednotě je síla. Proto jsme velice rádi, že můžeme i touto cestou poděkovat za odvedenou práci a pomoc členům ZO ČSV Nechanice. Děkujeme také za podporu, kterou poskytly Královéhradecký kraj, Český svaz včelařů a Včelařská škola v Nasavrkách.
 

Všem, kteří přispěli ke zdaru třetího ročníku Medových slavností patří náš velký dík. Máme příjemný pocit z toho, že můžeme být hrdi na produkci našeho Českého medu a že vzděláváním spotřebitelů napomáháme nejen zvýšení jeho prodeje, ale současně také k rozvoji včelařství. Nový, již čtvrtý ročník Medových slavností se bude konat 27.6.2020. Již nyní začínáme připravovat vylepšení a rozšíření jeho programu. Jste srdečně zváni!
 

Text a foto: Mgr. Zuzana Samleková


 

    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    přidat komentář